fbpx

Stories

Our latest impressions and news

Aktualności
29.11.2018

Ukraina- stan wojenny
Czy jest czego się bać?

Stan wojenny na Ukrainie - kiedy? gdzie? MAPKA

Wszelkie fora, media informują nas o ogłoszeniu stanu wojennego na Ukrainie w związku z konfliktem pomiędzy Ukrainą a Rosją. Niestety żadne z mediów nie obrazuje nam obwodów, w których wprowadzono stan wojenny (patrz grafika- źródło: www. Kresy.pl) . Ma on obowiązywać 30 dni, czyli od 28 listopada 2018 r. godz 9:00 do 27 grudnia 2018 r. w obwodach: czernihowskim, chersońskim, charkowskim, donieckim, sumskim, winnickim, mikołajewskim, odesskim, ługańskim oraz zaporoskim.

Stan wojenny i jego konsekwencje.

My, Polacy mający w pamięci naszą historie, dlatego pierwsze skojarzenia to czołgi na ulicach, godziny policyjnej, ograniczenia swobód obywateli itd… Nie. To jest decyzja polityczna, której efektem jest postawienie w stan gotowości wojsk i pokazania Rosji, że nie może tak poczynać. Zgodnie z informacjami ze stron Ministerstwa Spraw zagranicznych oraz Ambasady Polskiej w Kijowie w związku z wprowadzeniem stanu wojennego na wymienionym obszarze mogą zostać ograniczone prawa i wolności obywatelskie. Może to oznaczać ograniczenie swobody poruszania się, wolności słowa, zakaz zgromadzeń oraz zmiany zasad dotyczących wjazdu i wyjazdu z terytorium Ukrainy (będziemy to monitorować na bieżąco).

Czas oczekiwania na granicy i podgląd kamer można sprawdzić: www.granica.gov.pl

Informacja o liczbie pojazdów na przejściu i przepustowości: www.loda.gov.ua

Stan wojenny na Ukrainie - kiedy, gdzie, MAPKA

Tak naprawdę działania wojskowe, „cicha wojna” trwa nieprzerwanie od 2014 odkąd Rosja zabrała KRYM, tylko nie o wszystkim wiemy, widzimy czy chcemy wiedzieć. Aktualnie dostaje mnóstwo informacji od znajomych przebywających i mieszkających we Lwowie czy zachodniej Ukrainie, że wszystko jest ok bez zmian. Nie ma, czego się obawiać, choć zawsze trzeba mieć ograniczone zaufanie.
Komunikat na stronie Ministerstwa praw Zagranicznych
Komunikat Ambasady Polskiej w Kijowie